Skinny Colour | black | hook fastening
Regular price:
€24.90
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
92421
Product information
The time has finally come: the trendy design skinny collection now offers you an airy, light dyed cape. The skinny collection stands for silky light fabrics that offer a great alternative to conventional capes, especially in summer. With the Skinny Color you can now start any color adventure. The cape is water-repellent and stains can be easily removed. The practical hand slots give your customers the freedom to read or use their smartphone during treatment. Conclusion: a great cape that should not be missing in any salon.
| Collection: | Skinny |
|---|---|
| Product type: | Colouring Cape |
| Color: | black |
| Personalization: | Without |
| Features: | water resistant |
| Equipment: | Signature cape slits for client convenience |
| Type of closure: | Hook fastening |
| Size(s): | 135 x 150 cm |
| Material: | 20 % polyurethane, 80 % polyester |
| Back length: | approx. 50 cm (depending on neck circumference) |
| Neck circumference: | approx. 60 cm |
| Target group: | Men, Women |
Login
No reviews found. Share your insights with others.